Uluslararası Tahkim

Uluslararası Tahkim

İçerik Hazırlanıyor…

Uluslararası Tahkim

Uluslararası Tahkim

Uluslararası tahkim, rağbeti her geçen gün artan bir uyuşmazlık çözüm yolu olup taraflar arasındaki uyuşmazlıkların belli kurallar çerçevesinde bir hakem heyeti önünde çözüme kavuşturulduğu bir disiplindir. Uluslararası tahkimde prosedür, yerel mahkeme davalarına benzer ancak yerel mahkemelerde yer almak istemeyen taraflar daha hızlı, efektif, şeffaf ve kural olarak gizli olan bu sürece yönelmektedirler. Genellikle uluslararasılık unsuru barındıran uyuşmazlıklarda tarafların, diğer tarafın yerel mahkemesinin şeffaf ve adil olmayacağına olan inancından tahkim yolu, taraflara bu anlamda da güven sağlamaktadır. Bu kapsamda belirtilmelidir ki uluslararası işlemlerde tahkim, en çok tercih edilen uyuşmazlık çözüm yoludur.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Avukatlık Büromuz gerek uluslararasılık barındıran ticari işlemlerde gerekse de yatırımcı-devlet uyuşmazlıklarında müvekkillerine tek elden hukuki hizmet sunarak tahkim prosedürlerini yürütmede uzmanlaşmıştır. Bu alanda akademik kariyeri de bulunan ve yabancı dillere tam profesyonel yetkinlik düzeyinde hakim olan deneyimli avukatlarımız ile müvekkillerimiz yerel mahkemeler nezdinde olduğu gibi, ICC, AAA, ISTAC, LCIA ve ICSID gibi tahkim kuruluşları önünde de başarıyla temsil edilmektedir. Uluslararası tahkim anlaşmalarından en önemlisi olan ve Türkiye’nin de taraf olduğu Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Hakkında New York Konvansiyonu gereği tahkim süreci sonunda verilen kararların infazı konusunda da Avukatlık Büromuz tecrübe sahibidir. Tahkim, belli tahkim kuruluşlarının kurallarına bağlı olabileceği gibi ad-hoc tahkim şeklinde de yürütülebilen bir süreçtir. Avukatlık Büromuz bu kapsamda taraflar arasında imzalanacak ticari sözleşmelere eklenecek tahkim şartlarını titizlikle belirleme, UNCITRAL kurallarını en iyi şekilde uygulama, uyuşmazlık halinde gerekli şarta uygun olarak tahkim süreçlerini başlatma ve duruşmaları koordine etme konusunda deneyim sahibi olup, müvekkillerinin en hızlı ve efektif sonuçları alması için çaba sarf etmektedir. Ek olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Acil Durum Hakemi prosedürüne de hakim olup, tedbir niteliğindeki kararların alınmasında da deneyim sahibidir.

Kimlere Yardımcı Oluyoruz?

Avukatlık Büromuz alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinde şirketlere ve yatırımcı-devlet uyuşmazlıklarında yatırımcılara alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olarak tahkimi en ince detayına kadar irdeleyerek sözleşmenin imzalanması ile hakem kararının infazı arasında kalan tüm süreçte tek elden hukuki hizmet vermektedir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ

Başka sorularınız varsa lütfen aşağıdaki iletişim Formunu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

İlgili Makaleler

Menü

Contact Form